ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM OVISNOSTI (ŠPPO)

Školski preventivni program temelji se na preventivnim programima na razini Republike Hrvatske i uključuje programe prevencije ovisnosti, nasilja i ostalih neprikladnih ponašanja.

Prevencija nasilja temelji se na Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima koji svoj temelj ima u Programu aktivnosti za sprječavanje nasilja među djecom i mladima koji se donijela Vlada republike Hrvatske 25.veljače 2004.godine.

Školska prevencija kao osmišljeni plan aktivnosti može reducirati moguće probleme kasnije, stoga se provodi od prvog do osmog razreda i usmjerena je na:

• osnaživanje zaštitnih čimbenika na pojedinca
  • ublažavanje rizičnih čimbenika.

CILJEVI

Osnovna škola prati razvoj učenika od šeste godine pa do ulaska u pubrtet i dalje, stoga je školski preventivni program od izuzetne važnosti za razvoj kritičkog mišljenja, stvaranje pozitivne slike o sebi, pomoć u rješavanju kriznih situacija, osposobljavanje za samopomoć i pružanje pomoći, osobito prije vremena adolescencije.

Prevencija prema svojoj namjeni može biti:

• univerzalna; usmjerena na kompletan odgojno-obrazovni rad
  • selektivna; usmjerena na dio odgojno-obrazovnog procesa
  • indicirana; usmjerena na konkretnu pojavnost na koju se želi djelovati.

USTROJ ŠPPO-a

Školski preventivni program se provodi na dvije razine:

1. PRIMARNA PREVENCIJA:
  • obuhvaća aktivnost koje se provode u okviru određenih metodičkih jedinica u nastavnom procesu, na satovima razrednog odjela, kroz izvannastavne i izvanškolske aktivnosti
  • obuhvaća teme Zdravstvenog i Građanskog odgoja: aktivnosti su planirane unutar školskog kurikuluma i godišnjeg plana i programa
  1. SEKUNDARNA PREVENCIJA:
  • obuhvaća aktivnosti usmjerene na učenike rizičnog ponašanja, a provode ga razrednici, stručna služba, zdravstveni radnici, Centar za socijalnu skrb, MUP
  • aktivnosti se provode po potrebi
  • suradnja s drugim institucijama po potrebi

NOSITELJI ŠPPO-a

Miroslav Klobučar, ravnatelj

pedagoginja, psihologinja, socijalna pedagoginja, razrednici, predmetni profesori