O školi

Klikom na znak plus (+) otvaraju se detaljnije informacije o svakom bloku, a na znak minus (-) smanjujete prikaz informacija.

POVIJEST

Započela je s radom 1908. godine. Škola je izgrađena za načelnikovanja dr. Milana Amruša  i svečano je otvorena 5. ožujka 1908. godine. Započela je kao četverorazredna i takova je ostala sve do 1953. godine kada prelazi u osmorazrednu. Nastava se održavala tijekom svih godina pa i u vrijeme I. i II. svjetskog rata. U vrijeme II. svjetskog rata nastava nije bila prekidana već se održavala po privatnim kućama, jer je školska zgrada korištena u vojne svrhe.

Kako je stara škola prostorom bila premalena, 1950. godine počinje izgradnja nove škole koja je otvorena 1954. godine. Projektirao ju je poznati arhitekt Antun Ulrich koji je djelovao prije i poslije II. svjetskog rata, predstavnik je moderne a gradio je poznate stambene zgrade u Martićevoj i Petrinjskoj te nakon rata Vojnu bolnicu u Splitu.

Škola je u vrijeme kad je izgrađena bila jedna od najmodernijih škola u zemlji. Primjer je modernog shvaćanja arhitekture, razvedenog je tlocrta i volumena sa strogim dijeljenjem školskih traktova i popratnih sadržaja. Također je primjer paviljonskog tipa zgrade. Učionice se zato odlikuju vrlo dobrim osvjetljenjem i izolacijom od buke. Bila je primjer kabinetske nastave, s posebno uređenim kabinetima za kemiju, fiziku i biologiju te crtaonom za likovni i radionicom za tehhnički odgoj. Projektirana je uvažavajući posebnosti terena, lokacije i okoliša.

U to je vrijeme bila toliko moderna da su njena fotografija i dio nacrta objavljeni u enciklopediji za djecu i omladinu : ” Svijet oko nas ” ( izdavač Školska knjiga, Zagreb, 1972. god., str. 170 ).

NASELJE PANTOVČAK
Kao ulica i predio, izvoran je naziv koji je još i danas neizvjesna podrijetla, no mogao bi potjecati od stare kajkavske riječi pantlin ( cingulum terrae ) – uski pojas zemlje.

Posjed Pantovčak spominje se već 1674. godine u “Protokolu slobodnoga kraljevskoga grada na Goričkim goricama zagrebačkim” , kao vlasništvo Isusovačkoga kolegija. Zemlja uz tu prometnicu bila je nekoć područje vinograda. God. 1801. na tom je području naselje sa 7 kuća i 42 stanovnika. Ulica se 1878. navodi kao slabo izgrađena, no već je 1907. u toj lijepoj rezidencijalnoj četvrti izgrađena škola.

Danas se na broju 241 nalaze Predsjednički dvori, radna rezidencija predsjednika Republike Hrvatske, smještena u lijepom perivoju.

Ulica Pantovčak se proteže od Britanskog trga  do Gornjeg Prekrižja i Šestinskog vijenca.

Cjeloživotni stanovnik Pantovčaka, naš učitelj, slikar, kipar, pjesnik, Zvonimir Šepat opisuje Pantovčak kako ga on vidi…

MONOGRAFIJA ŠKOLE

Monografiju škole možete pronaći u našoj knjižnici ili Online klikom na naslovnicu

UPISNO PODRUČJE ŠKOLE

prema Odluci o mreži osnovnih škola za područje Grada Zagreba, čine ulice:

• Andrijevićeva od broja 17 do kraja i od broja 18 do kraja,

Zagreb,1.veljače 2012.

MOJ PANTOVČAK

Od Malog placa, idući gore do Vile

Podljemenskim hrptom pratiš cestu dugu.

Poneka bogataška vrata se krile,

Uglavnom vidiš lese radnika i slugu.

Prvi uspon, kuće su u nizu,

Kao u gradu sljubljene stoje.

Prema vrhu rasute, pokoje blizu,

Tek ih vrtovi zelenilom spoje.

S obronka naše uske ceste

Vinogradi se k jarcima skližu.

Mir. Samo se mladi cucki žeste

Na konje što upregnuti gmižu.

Oko kuća kokice, gdjegdje krave.

Na štriku visi rublje šareno i bijelo.

Uskrs i Božić posve tiho se slave.

Moj Pantač, kraj Zagreba selo.

Iz te idile domaći se prenu

Kad nedjeljom iz grada rođaci navrate.

Oni, željni prirode, u šetnju krenu,

A vraćaju se veseli u sitne sate.

Tako kroz godine, od proljeća cvjetnog

I žarkog ljeta do jesenjeg mraza.

Sjećanja me obuzmu, sretnog i sjetnog;

Pantač, moja draga, draga, životna oaza.

Moj Pantovčak, Suzvučje Svjetlosti