PEDAGOŠKI KUTAK

Pripreme za polazak u školu

Poštovani roditelji,

polazak u školu vrlo je značajan događaj za dijete. O prvom dojmu djeteta i škole ovisi uspješnost njegovog cijelog daljnjeg školovanja pa se može smatrati i ključnim trenutkom za daljnji životni put djeteta.

Polaskom djeteta u školu, njegova iskustava se šire, a aktivnost igre više nije dominantna. Učenje postaje njegova temeljna aktivnost. Dijete će napredovati u školi i lijepo će se osjećati u društvu svojih vršnjaka ako se putem Vašega pristupa kod njega razvija pozitivan odnos prema školi, obvezama koje ga čekaju, nastavnicima i prijateljima.

U nastavku možete preuzeti korisne materijale koji mogu olakšati pripremu za polazak Vašeg djeteta u prvi razred

Priloženi dokumenti:

Prirucnik – U skolske klupe bez puno muke.pdf

Zrelost za polazak u skolu.pdf

Priprema za skolu – evrtic.pdf

Priprema ucenika za prvi razred.pdf

Prirucnik – Upis djece u skolu.doc 

Razmisli o budućnosti - što nakon osnovne škole?

“Što bi htio biti kad odrasteš?” ili “Što bi željela raditi kad budeš velika?”  Pitanja su iz kojih djeca mogu saznati da će nešto postati i da sama mogu izabrati što. Razmišljanje o zanimanjima, odabir škole, poslovi kojima se počinjemo baviti – sve to ulazi u profesionalni razvoj. Profesionalni razvoj ne prestaje odabirom zanimanja; on se nastavlja kako se razvijamo i mijenjamo, kako se razvija i mijenja svijet oko nas. Stoga se može reći da profesionalni razvoj traje cijeloga života. Na profesionalni razvoj pojedinca utječu roditelji, obitelj, prijatelji, škola, kulturno okruženje, specifičnosti regije stanovanja.

Profesionalno informiranje i savjetovanje aktivno usmjerava učenike u njihovu profesionalnom razvoju. Educirani stručnjaci mogu pomoæi učenicima da što bolje, zrelije i kvalitetnije prihvate važnost planiranja i usmjeravanja vlastite karijere i budućnosti. Školski program profesionalnog razvoja takoðer je jedan od takvih pristupa. Više o odabiru zanimanja i profesionalnom usmjeravanju možete pročitati u priručniku klikom na link ispod.

Priloženi dokumenti:

Prirucnik – Razmisli o buducnosti.pdf

Profesionalna orijentacija.pdf

Profesionalno usmjeravanje – učenici osmaši s teškoćama u razvoju

Upisi u srednju školu – Upoznaj i osvijesti svoja obilježja za odabir srednje škole 1/4

Upisi u srednju školu – Pregled srednjoškolskih obrazovnih programa i zanimanja

Odgoj bez batina

Postoje mnoge tehnike i načini koji se mogu upotrijebiti u odgoju kako bi djeca naučila razlikovati ispravno od pogrešnog i donositi pametne i mudre odluke. Najmoćniji, najsnažniji način koji se uči djecu da se primjereno ponašaju su nagrade. Nagrade kao pohvala, nježan dodir, privilegije i sl. pokazuju djeci da se uvažavaju njihovi napori i pokušaji, pomažu u razvijanju djetetovog samopouzdanja, dobre slike o sebi, pokazuju da su oni i to što rade važni. Djeca će učini više zbog nagrade nego što će nešto izbjegavati od straha od kazne. Najveća nagrada djetetu je pohvala. Važno je upotrebljavati pohvale za njih kao osobe (volim te, divna si kćer) i pohvale za ono što rade (super si obojao crtež,  oprao auto, spremio sobu, obukao cipele itd.)

Zašto reći NE batinama?

Više pročitajte u priručniku (dostupan klikom na link ispod).

Priloženi dokumenti:

Odgoj bez batina.pdf

Agresivnost i reguliranje emocija kod djece

Kao roditelji svaki dan ste suočeni sa mnoštvom različitih faza u ponašanju djeteta. Napadi bijesa, ljutito stupanje, lupanje vratima, vika ili kod starije djece tišina, sve to se može izmijeniti u nekoliko minuta. Pomoći djeci da se nose sa svojim emocijama dio je svakodnevne uloge roditelja. Zapravo reguliranje emocija je esencijalno ukoliko želite da se vaše dijete osjeća dobro. Kao roditelj možete ih naučiti da se nose s emocijama na način koji evaluira njihove osjećaje, a ujedno priprema djecu za intenzivnu interakciju sa svijetom. Savjete kako pomoći djetetu koje ima agresivne ispade možete pronaći klikom na sadržaje ispod.

Zlostavljanje u školi

Zlostavljanje među vršnjacima u školi postaje sve učestalija pojava u školskim klupama. Ponekad je neprimjetno prisutno jer dijete vlastito zlostavljanje doživljava kao osobnu sramotu te o tome ne želi otvoreno govoriti. Stoga ga ponekad nije lako otkriti, ali suptilni znakovi u ponašanju ipak postoje te ih je moguće na vrijeme detektirati.

Što učiniti u slučaju zlostavljanja u školi? Kako postupiti? Kako pomoći djetetu? Kako se obraniti i kome se obratiti?

Odgovore na navedena pitanja možete pronaći u priručniku ispod.

Priloženi dokumenti:

Zlostavljanje u skoli prirucnik za roditelje.pdf

Prirucnik-vrsnjacko-nasilje-pdf.pdf

Emocionalna pismenost: Smjernice za roditelje, odgajatelje, nastavnike i sve koji žele znati više

Grad Zagreb je izdao brošuru pod nazivom “Emocionalna pismenost: Smjernice za roditelje, odgajatelje, nastavnike i sve koji žele znati više”. Ova brošura predstavlja vrijedan resurs koji sažima suvremena znanstvena saznanja i pruža široko primjenjive informacije o važnosti razvijanja emocionalne pismenosti kod djece.

Autori ove brošure ističu ključnu ulogu emocionalne pismenosti u djetetovom cjelovitom razvoju i njegovoj psihološkoj otpornosti. Brošura sadrži korisne savjete za roditelje, odgajatelje, nastavnike i sve druge koji su uključeni u odgoj i obrazovanje mladih. Ova inicijativa je izrazito važna jer potiče svijest o mentalnom zdravlju i emocionalnoj dobrobiti djece te promiče razumijevanje i podršku u tom kontekstu.

Molimo Vas da poduzmete korake kako biste ovu poruku prenijeli svojoj zajednici i podržali ovu inicijativu.

Brošuru možete preuzeti s web stranice Grada Zagreba – POVEZNICA NA BROŠURU.

/Copyright by Osnovna škola Pantovčak/
Skip to content